Od 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny na opakowania. Oznacza to istotne zmiany dla podmiotów w niego zaangażowanych – od sklepów po firmy zajmujące się odbiorem opakowań oraz obsługą punktów zbiórki opakowań objętych kaucją i recyklomatów. Nowe realia wymagają sprawnej organizacji systemu odbioru opakowań. Rozwiązania do zarządzania pracami w terenie takie jak GeoTask, mogą odegrać kluczową rolę w sprawnym funkcjonowaniu systemu kaucyjnego.
W artykule omówimy, co to jest system kaucyjny, jakie podmioty i jakie opakowania będą nim objęte oraz w jaki sposób systemy zarządzania pracami w terenie mogą pomóc w skutecznej zbiórce opakowań objętych kaucjami.
System kaucyjny – co to jest, jak działa i w jakim celu powstał?
System kaucyjny powstał, aby podnieść poziom ponownego wykorzystania opakowań (recyklingu) i zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska (i poza nie).
Jak działa system kaucyjny? Konsumenci płacą depozyt (opłatę) za opakowanie podczas zakupu produktów w opakowania szklanych, plastikowych i aluminiowych. Depozyt jest zwracany pod po oddaniu opakowania do punktu odbioru lub recyklomatu.
Podobne systemy działają z powodzeniem w wielu państwach. Przykładowo, Estonia wprowadziła system kaucyjny już w roku 2005 roku. Na Łotwie działa on od roku 2022.
Jakie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym?
System kaucyjny obejmie jednorazowe butelki na napoje, z tworzyw sztucznych, do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku o objętości do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Opakowanie objęte kaucją będą odpowiednio oznakowane, dlatego przy zwrocie butelki czy puszki, nie będzie potrzebny paragon za zakupiony towar.
Jaka będzie wysokość kaucji za opakowania?
Kaucja za opakowania będzie wynosiła od 50 groszy (butelki PET i puszki) do 1PLN (butelki szklane) i będzie doliczana przy kasie.
System kaucyjny – kogo dotyczy?
Obowiązek odbierania pustych opakowań od klientów obejmie duże sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Placówki handlowe o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją dobrowolnie. Możliwe będzie też tworzenie punktów zbiórki opakowań poza placówkami handlowymi.
Recyklomaty i punkty odbioru co to jest?
Punkty odbioru opakowań to kontenery, automaty lub stanowiska w sklepach, które będą przeznaczone specjalnie do gromadzenia pustych opakowań z tworzyw sztucznych, szkła lub aluminium.
Recyklomaty, z kolei, to specjalne automaty do zbierania i sortowania pustych opakowań.
Jak skutecznie zarządzać obsługą punktów odbioru opakowań ze wsparciem systemów do zarządzania pracami w terenie klasy Field Service Management?
Systemy FSM takie jak GeoTask pozwalają na automatyczne układanie harmonogramów prac realizowanych w terenie, optymalne układanie tras przejazdu pomiędzy lokalizacjami zadań do wykonania i wydajne zarządzanie zadaniami pracowników.
Do tego pozwalają monitorować wykonywanie zadań i sprawnie raportować ich realizację, dlatego mogą okazać się nieocenioną pomocą w obsłudze systemu kaucyjnego, który będzie wymagał zorganizowania odpowiednich procesów przede wszystkim w dwóch obszarach:
Odbierania opakowań z punktów odbioru i opróżniania recyklomatów
System Field Service Management, taki jak GeoTask pomoże sprawnie ułożyć haromonogram odbiorów opakowań z punktów depozytowych oraz recyklomatów z uwzględnieniem wymaganej częstotliwości odbiorów, zaplanować cykliczne odbiory oraz na bieżąco monitorować i raportować realizację prac.
Monitorowania stanu technicznego recyklomatów
Recykolmaty będą wymagały stałej obsługi – sprawdzania stanu technicznego, okazjonalnych napraw, usuwania awarii, czyszczenia. W planowaniu i skutecznej realizacji tych zadań świetnie sprawdzą się systemy takie, jak GeoTask. Dzięki dobrze zorganizowanej obsłudze, recyklomaty będą sprawne i w dobrym stanie technicznym, co będzie sprzyjało ich powszechnemu użytkowaniu.
Recyklomaty zintegrowane z systemem FSM takim, jak GeoTask, w przypadku zapełnienia lub awarii, mogą również automatycznie generować zadania do wykonania w systemie FSM. Dzięki takiej synergii system kaucyjny może działać sprawnie i bez przestojów, co wpłynie na podniesienie poziomów odzysku opakowań.
Jakie są korzyści zastosowania systemów FSM do obsługi punktów odbioru opakowań oraz recyklomatów?
Wykorzystanie nowoczesnego systemu do zarządzania pracami i pracownikami w terenie, takiego jak GeoTask, do obsługi systemu kaucyjnego niesie szereg korzyści dla firm, które będą zajmować się odbiorem opakowań z punktów zbiórki i obsługą recyklomatów. Z drugiej strony, pomogą usprawnić system odzysku opakowań.
Zobaczmy jak dokładnie system GeoTask może wspierać organizację odzysku opakowań:
Minimalizacja czasu przestojów
Sprawna organizacja odbioru opakowań z punktów i opróżnianie recyklomatów oraz szybkie reagowanie na awarie ograniczy czas, w którym oddawanie opakowań nie będzie możliwe i usprawni działanie całego systemu kaucyjnego.
Podniesienie poziomów odzysku opakowań
Bezproblemowe funkcjonowanie punktów odbioru opakowań może wpłynąć na pozytywne przyjęcie systemu przez użytkowników i zwiększenie ilości opakowań oddawanych do punktów i wrzucanych do recyklomatów (które normalnie trafiałyby do koszy na śmieci)
Efektywna realizacja zadań i minimalizacja kosztów
Automatyczne układanie harmonogramów oraz układanie optymalnych tras od zadania do zadania, pozwoli sprawnie zrealizować pracę, podnieść jej efektywność i ograniczyć koszty operacyjne.
Rzetelne dane na temat odebranych opakowań
Automatycznie generowane raporty w systemie GeoTask pozwolą analizować dane na temat ilości zrealizowanych zadań, a więc i ilości zebranych butelek i puszek i zidentyfikować obszary wymagające poprawy, aby usprawnić system odbioru opakowań.
Podsumowanie
Zastosowanie systemów Field Service Management takich, jak GeoTask w obszarze obsługi punktów odbioru opakowań i recyklomatów to ważny krok w kierunku efektywnego, zorganizowanego zarządzania procesami związanymi z selektywną zbiórką odpadów. Będzie sprzyjać zwiększeniu odzysku opakowań i zmniejszeniu ilości odpadów trafiających na składowiska.
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu systemu FSM GeoTask w realizacji zadań w terenie?