W naszym cyklu doradziliśmy już jak ułożyć optymalną trasę w przypadku wielu zadań położonych blisko siebie, jak zarządzać obszarami działania pracowników w terenie, a także jak dbać o klienta. Ale odległości, pracownicy czy zobowiązania wynikające z umów to tylko jedna strona medalu. Planując marszruty musimy też uwzględnić inny ważny zasób, którym są pojazdy i ich możliwości ładunkowe. Konieczne jest załadowanie pojazdów w kolejności odwrotnej niż kolejność punktów dostawy na trasie. Nie chcemy też, aby nasze samochody dostawcze jeździły w połowie puste, jednak im więcej samochodów, tym wyższe koszty. Czy istnieje oprogramowanie, które bierze pod uwagę tak złożone aspekty transportu?
- Branża zaopatrzeniowa, FMCG – dystrybucja towaru na paletach z hurtowni do wielu odbiorców
- Handel zagraniczny, spedycja międzynarodowa –odbiór ładunku od wielu klientów na trasie
- Branża kurierska i pocztowa – dostawa przesyłek do klientów
- Motoryzacja – dostawa części zamiennych do warsztatów samochodowych
- Branża usługowa, budowlana dostawy zaopatrzenia do składów budowlanych, gdzie ciężar materiałów jest na tyle znaczący, że kolejność załadunku i rozładunku ma ogromne znaczenie.
Z pomocą znowu przychodzi GeoTask. Algorytm aplikacji pomoże w takim zaplanowaniu marszrut do klientów, aby maksymalnie wykorzystać możliwości ładunkowe pojazdów i przejechać jak najmniej kilometrów.
Jak to działa?
GeoTask pozwala na zdefiniowanie parametrów ładunkowych twojej floty. Planując trasę dla pojazdów, możesz określić takie parametry jak:
- Dopuszczalny ciężar ładunku
- Dopuszczalna liczba określonych jednostek ładunkowych lub przestrzennych, np. paleta, metr sześcienny, metr ładowny, pojemnik o określonych wymiarach
Udało Ci się wprowadzić dane na temat możliwości ładunkowych pojazdów? Teraz zaplanuj trasę tak, jak zwykle, biorąc pod uwagę pozostałe zależności (np. dostępność kierowców).
Podczas układania marszruty GeoTask pomoże w optymalnym rozmieszczeniu ładunku – tak, aby:
- Wykonać jak najwięcej zadań/dostaw
- Zachować jak najmniejszą liczbę kilometrów w przeliczeniu na zadanie
- Dostarczyć towar zgodnie z ograniczeniami czasowymi
- Wykorzystać maksymalnie możliwości ładunkowe pojazdów
- Zrealizować dostawy za pomocą jak najmniejszej liczby pojazdów
Co zyskujesz?
- Oszczędność – mniej pojazdów i pracowników przy tym samym obciążeniu zadaniami
- Sprawny proces logistyczny
- Szerszy obszar działania z tą samą flotą
Czego unikasz?
- Niewypełnionych pojazdów
- Długiego układania skomplikowanych tras z ołówkiem w ręku
Przekonaj się sam
Umów się na dedykowany pokaz GeoTask, a nasi eksperci zaprezentują, jak system Field Service Management może wspomóc Twój biznes!