Skip to main content

Więcej niż trasa – dużo zadań położonych blisko siebie

By 23/03/20208 kwietnia, 2022Blog, Więcej niż trasa
miejsca

W naszym cyklu poświęciliśmy sporo miejsca nie tylko umiejętnościom i specjalizacjom w przydziale zadań, zarządzaniu obszarami działań pracowników w terenie, ale również organizacji długich marszrut. Często miewamy jednak do czynienia z sytuacją z przeciwnego bieguna. Wiele firm realizuje dostawy czy obsługuje klientów skupionych w tym samym centrum handlowym, po dwóch stronach tej samej ulicy, w jednym ogromnym biurowcu. Ten sam adres, ten sam kod pocztowy, odległości w zasięgu krótkiego spaceru – jak w takim przypadku ułożyć optymalną trasę? Potrzebujesz narzędzia, które zorganizuje marszrutę w promieniu kilkudziesięciu czy kilkuset metrów.

Przykłady branż, w których codziennością są trasy z wieloma zadaniami położonymi blisko siebie:

  • Branża kurierska – duża liczba paczek do rozwiezienia na przykład na jednym dużym osiedlu albo w kilkunastopiętrowym wieżowcu
  • Branża zaopatrzeniowa – na przykład dostawa materiałów biurowych
  • Branża cateringowa i gastronomia – na przykład dowożenie gorących posiłków w porze lunchu czy kanapek
  • Serwis urządzeń – na przykład kserokopiarek, wind, ekspresów do kawy, automatów z napojami

Algorytm GeoTaska przewidział również opisany powyżej scenariusz – wiele miejsc i zadań pozostających w bezpośrednim sąsiedztwie można łatwo pogrupować. Zobacz, jakie to proste!

skupiska miejsc

Aplikacja grupuje klientów i zadania w klastry o założonym promieniu (np. 50 metrów). Dla każdego klastra wyznaczany jest punkt dojazdu (np. pierwsze zadanie z klastra).

GeoTask liczy dojazd tylko do pierwszego punktu. Planowany czas obsługi klienta uwzględnia trasę pieszą z punktu dojazdu do miejsca wykonania zadania. Dzięki temu ułożona marszruta jest prosta i pokazuje tylko punkty dojazdu do dużych skupisk klientów.

Co zyskujesz?

  • Lepsze wykorzystanie zasobów – czasu pracowników, samochodów dostawczych itd.
  • Realną marszrutę, odzwierciedlającą faktyczny czas dojazdu i powrotu

Czego unikasz?

  • Uciążliwego procesu planowania
  • Długiego oczekiwania klientów na realizację zadania
geotask_miejsca

Przekonaj się sam

Na co dzień spotykasz się z podobnym problemem? Umów się na dedykowany pokaz GeoTask, a nasi eksperci zaprezentują, jak system Field Service Management może wspomóc Twój biznes!